با توجه به اهمیت فوق العاده عملكرد سطوح تبادل حرارت در كندانسور بعنوان یکی از 4 رکن اصلی سیستم چیلر آبی از یک طرف و امکان كاهش ظرفيت انتقال حرارت در کندانسور به دليل تشکیل رسوبات بر روي اين سطوح ، لازم است شستشوي كندانسور بصورت منظم و سالیانه انجام پذیرد ( با توجه به نوع آب و همچنين شرايط آب و هوايي ممکن است نیاز به شستشوی مجدد در اواسط فصل نيز باشد . )

آبي كه در سيستم چيلر تراکمی آبی در گردش است، نقش اصلی را در انتقال حرارت به عهده دارد و لذا لازم است از نظر ميزان رسوب گذاري، خوردگي و آلودگي هاي بيولوژيكي همواره تحت كنترل باشد. همچنين لازم است كليه صافي ها نيز به صورت مرتب مورد بازديد قرارگيرد كه يك دوره سه ماه مي تواند جهت كنترل صافي لحاظ گردد.

دقت داشته باشید که با توجه به وضعیت آب و شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که چیلر تراکمی در آن نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد، تشکیل رسوبات قطعی بوده و نمی‌توانیم از آن جلوگیری به عمل آوریم. تنها کاری که می‌توان برای کاهش میزان رسوبات و پیشگیری از قطور شدن آن‌ها انجام داد، شستشوی زودتر و انجام عمل اسیدشویی، پیش از زمان معمول آن خواهد بود.

در صورتی که رسوبات به مقدار زیاد شکل گرفته و قطر آن‌ها افزایش پیدا کند، توان انتقال حرارت در کندانسور چیلر تراکمی، به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت. از این روی لازم است که با در نظر گرفتن وضعیت آب و رسوب زایی آن، در خصوص زمان‌های اسید شویی چیلر تراکمی، برنامه ریزی درستی داشته باشید. ممکن است در یک منطقه آب و هوایی و با درجه سختی آب A، نیاز به اسیدشویی سالیانه باشد، اما در یک منطقه آب و هوایی دیگر و با درجه سختی آب B، اسیدشویی هر فصل یا حداقل ۶ ماه یک بار مناسب باشد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *